Programok betöltése

« Összes Programok

  • Ez az program elmúlt.

A romantika útján

2021 február 2 • 19:30 - 21:00

1500Ft
Kovács László Kölcsey koncert

A Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus Debrecen online, élőben közvetített hangversenye.

Műsor:
Mendelssohn: Szentivánéji álom (Scherzo, Nocturne, Nászinduló)
Schubert: Gott in Ungewitter D.985. / Des Tages Weihe D.763. / An die Sonne D.439.
Mendelssohn: III. ( a-moll “Skót”) Szimfónia

Közreműködik:
Kodály Filharmonikusok Debrecen
Kodály Kórus Debrecen (Karigazgató: Kocsis-Holper Zoltán)
Zongorán közreműködik: Vojevogyina Olga

Vezényel: Kovács László

Mendelssohn csodagyerekként indult, és tizenhét éves korában bemutatott Szentivánéji álom-nyitánya már egy tökéletesen felkészült, egyéni hangú zeneszerzőről tanúskodik. A prózai színpadi művekhez készült kísérőzenék divatja a zeneirodalomban évszázadokon át hódított. Ezeknek az alapvetően hangulatfestő funkcióval bíró zenéknek a célja elsősorban a cselekmény érzelmi hatásának fokozása volt. Gyakran előfordult azonban, hogy az egyes tételeket szerzője utólag sorba rendezte, és szvit formájában, vagy akár külön-külön is előadhatóvá tette. Így történt ez Mendelssohn esetében is, aki Shakespeare Szentivánéji álom című vígjátékához alkotott ifjúkori nyitányát mintegy másfél évtizeddel később, 1843-ban egészítette ki összesen 14 részből álló kísérőzenévé. Tételei közül a virtuóz Scherzo a szerzőjére oly jellemző tündérmese hangulatot idézi fel. A Notturno címének megfelelően az éjszakai erdő holdfényes, varázsos világát jeleníti meg. A mindenki számára jól ismert, ellenállhatatlan Nászinduló pedig Theseus és Hyppolita esküvőjét kíséri.

Schubert életművét leginkább zongora- és kamaraművei, szimfóniái és dalai révén ismerjük. Nem kevésbé jelentősek azonban oratorikus és kisebb apparátusú kórusművei sem, melyeknek megalkotásához a bécsi Stephansdom fiúkórusában szerzett személyes tapasztalatait is magától értetődően felhasználta. A hangversenyen elhangzó német szövegű darabjai valójában négyszólamú, zongorakíséretes társasénekek, melyek énekkari megszólaltatásra is alkalmasak. A két szélső darab (Gott im Ungewitter, An die Sonne) szövegírója a XVIII.századi Hans Peter Uz, míg a Des Tages Weihe költője ismeretlen. Schubert zenei megoldásai a nagy zeneszerző elődökre utalnak vissza, Händel, C.Ph.E. Bach és Haydn szelleme jelenik meg bennük. Nyugodtan állíthatjuk, hogy dalaihoz hasonlóan ezek a vokális művei is rendkívül kifejezőek és karakteresek. A szakrális gondolatokat tartalmazó szövegekre reflektáló zenei megoldások – mindhárom mű esetében – a himnuszoktól a drámai hangfestésig, a homofóniától a polifóniáig terjednek.

A Mendelssohn-család anyagi helyzete lehetővé tette a zeneszerző számára a gyakori külföldi utazásokat, melyeknek élményeit gyakran műveiben is megörökítette. Ezek közé tartozik harmadik és negyedik szimfóniája, melyek a „Skót”, illetve „Olasz” melléknevet viselik, vagy például népszerű „Hebridák” című nyitánya is. A zordon szépségű skót tájak látványa több, mint egy évtizeden keresztül foglalkoztatta Mendelssohnt, míg végül 1842-ben bemutatójához érkezhetett a-moll hangnemű III. szimfóniája. Megírásához Stuart Mária tragikus élete is ihlető forrásként szolgált a szerző számára, mint azt a fennmaradt feljegyzések is bizonyítják. Szokatlan módon, a szimfónia négy tétele egy nagy egységben hangzik el. A melodikusan rendkívül gazdag darab érzelmi skálája igen széles. Egy sötét és viharos első tétellel indul, melyet örömteli, ám rövidre szabott második követ. Ezután a szerelem és a sors küzdelmeit idéző lassú tételt hallunk, és végül a skót néptáncok hangulatvilágát idéző fináléval érkezünk a szimfónia lezárásához.

Részletek

Dátum:
2021 február 2
Időpont:
19:30 - 21:00
Jegyárak:
1500Ft
Program Kategóriák:
,
Scroll Up